PODALJŠANO BIVANJE
Podaljšano bivanje (PB) je oblika vzgojno-izobraževalnega procesa, organizirana po pouku. Namenjena je učencem od 1. do 5. razreda.
Vanj se učenci vključujejo prostovoljno s prijavo staršev v okviru pravil, ki jih določi šola.
Učencem 4. in 5 razredov je podaljšano bivanje zagotovljeno do 15. ure.
V času PB se prepletajo naslednje dejavnosti:
- kosilo,
- samostojno učenje,
- ustvarjalno preživljanje časa
- in sprostitvena dejavnost.
Kosilo poleg prehrane obsega tudi pripravo na kosilo s poudarkom na ustrezni higieni in kulturi prehranjevanja. V okviru projekta Zdrava šola si prizadevamo tudi zmanjšati hrup v jedilnici.
Sprostitvena dejavnost je namenjena počitku, sprostitvi, obnavljanju psihofizičnih moči učencev in se odvija v aktivni in pasivni obliki. V čim večji meri jo poskušamo izvajati na svežem zraku v šolskem gozdičku in na igrišču.
Samostojno učenje je dejavnost, v okviru katere poteka usmerjanje in navajanje učencev na samostojno opravljanje učnih aktivnosti: pisanju domače naloge, učenju, branju…
Podaljšano bivanje ne more v celoti nadomestiti domačega dela, zato morajo učenci dopolniti domače naloge doma.
Ustvarjalno preživljanje časa je namenjeno razvedrilu, ustvarjanju, sprostitvi… Učencem omogoča ukvarjanje z različnimi vsebinami z določenim ciljem.
O prevzemu otroka mora biti učitelj vedno obveščen.
Učenci 1. razreda prihajajo in odhajajo iz šole vedno v spremstvu. Spremstvo so lahko starši, stari starši, sorodniki, znanci ter sestre in bratje, starejši od 10 let. Če odide v spremstvu osebe, mlajše od 10 let, je potrebno soglasje staršev.
Vsaka sprememba odhoda učenca mora biti sporočena v pisni obliki.